تاثیرات منتورینگ در کسب و کار

در این مقاله قصد داریم درباره منتورینگ کسب و کار صحبت کنیم. منتورها افرادی هستند که به کسب و کارهای مختلف مشاوره تخصصی می دهند و خودشان هم در حوزه ای مشخص دارای تجربیات زیادی هستند.

حوزه منتورینگ در ایران گاهی با تعاریف مختلف و حتی دیگر حوزه ها همپوشانی دارد و همین موضوع باعث شده تا خوب درک نشود. در این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر درباره این موضوع صحبت کنیم.

منتور به چه کسی می ‌گویند؟

قبل از هر چیزی باید به سراغ معنی خود منتور برویم و ببینیم که چنین شخصی دقیقا چه وظیفه ای دارد. منتور کلمه ای یونانی است و به معنی راهنماست.

این کلمه یکی از کارکتر‌های داستان حماسی اودیسه از هومر است که به دیگر کارکتر‌ها راهنمایی می‌داد. احتمالا هم نام منتور از همین بخش گرفته شده و سپس در دیگر زبان ‌ها جا افتاده است.

منتور چگونه می تواند به ما کمک کند؟

هنگام شروع یک کسب و کار شما با چالش‌ های مختلفی رو به رو هستید. در شروع کار مطمئنا انگیزه زیادی دارید و چنین چالش هایی می‌تواند انرژی زیادی از شما بگیرد.

اگر این چالش ‌ها به‌ شیوه درستی مورد بررسی قرار نگیرند و مدیریت نشوند کسب و کار بسیار دیرتر به هدف اصلی خود خواهد رسید یا در بدترین شرایط هیچوقت نمی تواند موفقیت را ببیند. دقیقا در چنین شرایطی منتور می تواند به ما کمک کند.

در ابتدا منتور می تواند موانع و چالش های مختلف را تا حد زیادی پیش بینی کند و راهکارهای بسیار موثری به ما ارائه بدهد تا بتوانیم بدون به کارگیری اعضای سازمان چنین مشکلاتی را سامان دهیم.

چند نوع منتورینگ وجود دارد؟

منتورینگ کسب و کار انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را برای شما شرح خواهیم داد.

  • منتور حوزه مشخص: منتورهای این بخش دارای تجربه و علم کافی در یک حوزه مشخص هستند و تنها در آن حوزه توانایی راهنمایی خواهند داشت.
  • منتور صنعت مشخص: منتورهای صنعت خاص در صنعت مشخصی فعالیت کرده اند و حالا می توانند برای شروع یک کسب و کار به اعضای آن مشاوره بدهند.
  • منتور درون ‌سازمانی: منتور درون سازمان وظیفه دارد تا با تمام اعضای سازمان ارتباط برقرار کند تا براساس اطلاعات کسب‌شده بتواند سازمان را در جهت رشد حرکت دهد.
  • منتور ناظر: این منتورها در بازه های زمانی مشخصی به اعضای سازمان سر میزنند و عملکرد آنها را می سنجند و سپس براساس این اطلاعات پلن خود را اجرایی می کنند.

منتورینگ کسب و کار چه مزیتی برای ما خواهد داشت؟

منتورینگ کسب و کار مزایای زیادی دارد. شما به کمک یک منتور باتجربه و کاربلد می توانید در مسیرهایی قدم بگذارید که قبلا تجربه شده و حالا تنها تجربه اش به شما رسیده است.

عملا ریسک مسیرهای جدید با چنین قابلیتی برای شما نزدیک به صفر خواهد شد. منتور به صورت اختصاصی بر کارآفرینی و رشد پروژه شما متمرکز است.

درحالی که شاید دیگر اعضای سازمان تا این حد بر روی مشکلات و پیشرفت متمرکز نباشند. منتور می‌ تواند شبکه ارتباطات شما را گسترده تر کند و به شما به عنوان یک مشاوره حرفه ای مشاوره بدهد.

کوچینگ و منتورینگ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بسیاری در ابتدای آشنای با چنین مفاهیمی احساس می‌کنند که کوچینگ و منتورینگ یک کار هستند و هیچ تفاوتی ندارند. اما باید بدانید که این 2 حوزه با یکدیگر فرق های زیادی دارند و عملکردشان اصلا شبیه به هم نیست.

منتورها نسبت به کوچ ها افراد باتجربه تری هستند. در منتورینگ سابقه حرف اول را میزند اما کوچینگ اینطور نیست.

کوچ ها در کوتاه مدت با افراد متقاضی ارتباط برقرار می کنند درحالی که منتورها با کارآموزهایشان رابطه بلند مدتی دارند. منتور باید مسیری را از پیش برنامه ریزی کند و براساس آن پیش برود. اما برای کوچینگ مسیر از پیش مشخصی وجود ندارد.

چه زمانی باید به منتورینگ کسب و کار مراجعه نمود؟

اهداف ما به کمک منتور می تواند عملی شود. به طور کلی می توان گفت که شما می توانید هر لحظه که احساس نیاز به پیشرفت در کار خود پیدا کردید به یک منتور مراجعه کنید. این احساس نیاز می تواند حتی در اولین مراحل شروع کسب و کار باشد.

جمع‌بندی

منتورینگ کسب و کار یک مشاوره تخصصی توسط فردی باتجربه و کارآزموده است. منتور با بررسی اطلاعات سازمان و تحلیل آنها یک برنامه جامع برای پیشرفت ارائه می دهد و کمک می کند که سازمان سریع تر به اهدافش دست پیدا کند. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

پیمایش به بالا