مشاوره استارت آپ و راه اندازی استارت آپ

مشاوره استارت آپ‌ به کسب و کارهای جدید کمک می کند تا  ظرفیت‌ های خود را در جهت دستیابی به پیشرفت و موفقیت به‌ کار گیرند. اینکه شما به عنوان یک استارت آپ بتوانید کسب و کار خود را از مسیرهای پرفراز و نشیب عبور داده و به موفقیت برسانید، نیازمند بهره‌مندی از مشاوره ‌ای حرفه ‌ای و با تجربه است.

خوب است بدانید که اغلب استارت آپ‌ ها نه به‌ خاطر ایده بد، بلکه بیشتر به علت روش اجرا، جذب سرمایه و نیروی انسانی به مشکل برمی خورند. در این شرایط کم‌ تجربگی مدیران باعث می شود که نتوانند به ‌موقع مشکل را ریشه‌ یابی و حل کنند. درنتیجه کسب و کار خود را از دست می ‌دهند.

در این مقاله قصد داریم به همه ابعاد مشاوره در زمینه پروش ایده، جذب سرمایه و نیروی انسانی استارت آپ ‌ها بپردازیم و عواملی که باعث شکست آن ‌ها می شود را بررسی کنیم.

مشاوره استارت آپ به چه معناست؟

طبق آمار 90درصد کسب و کارهای نوپا شکست می ‌خورند. مشاوره استارت آپ به شما کمک می کند که با استفاده از تجربه افراد حرفه ‌ای و متخصص در حوزه فعالیت خود، بهره‌ مندی از دانش کافی و برنامه‌ ریزی مالی مناسب اشتباهات دیگران را تکرار نکرده و جزء 10درصد استارت‌ آپ ‌هایی باشید که به موفقیت می‌ رسند.

مزایای استفاده از مشاوره استارت آپ

  • بیشتر استارت آپ‌ ها زمان زیادی را صرف ایده ‌پردازی کرده و از نکات اساسی که برای موفقیت کسب و کارشان ضروری است، غافل می شوند. اما وجود فردی در کنار شما به عنوان مشاوره استارت آپ که بتواند مسائل را از زوایای مختلف بررسی کند، باعث می شود راحت‌تر مسائل را حل کرده و به کسب و کارتان شتاب بدهید.
  • اجتناب از اشتباهات پرتکرار، هزینه‌ های شما را کاهش می‌دهد و به شما کمک می کند تا سرمایه و بودجه خود را به ‌درستی مدیریت کرده و بیشترین بازدهی را داشته باشید.
  • مشاور به گسترش شبکه ارتباطی شما و درنتیجه توسعه فعالیتتان کمک می کند. همچنین معمولا مشاوران با سرمایه‌‌ گذاران زیادی در ارتباط هستند که با معرفی آن‌ها به شما شانس بیشتری برای جذب سرمایه و فروش بالا به ‌دست می ‌آورید. 

خدمات مشاوره استارت آپ

مشاوره استارت آپ می ‌تواند در زمینه‌ های متعددی، به کسب و کار شما کمک کند. در واقع کسب و کار شما در مراحل مختلف ازجمله ایده ‌پردازی، اجرا یا جذب سرمایه و نیروی انسانی می‌ تواند از خدمات مشاوره استارت آپ استفاده کند‌. ازجمله مهم‌ ترین این خدمات عبارتند از؛

مشاوره استارت آپ برای راه ‌اندازی

ایده استارت آپ‌ ها غالباً بر پایه دانش و فناوری‌ های نوین استوار است. این درحالی ‌‌است که صاحبان کسب و کار باید در حوزه‌ های مختلفی ورود کنند و قطعاً در تمامی این زمینه‌ها تجربه لازم را ندارند. وجود یک مشاوره حرفه ای در کنار افراد تیم باعث می شود، ذهن اعضا منظم شده و روی فعالیت‌ های مهم تمرکز کنند.

درصورتی ‌که ایده شما قابلیت عملیاتی ‌شدن نداشته باشد و نتواند درآمد زایی کند، بهتر است در همان ابتدای کار متوجه آن شده و مسیر کسب و کار خود را تغییر دهید. در این صورت می‌توانید از ضرر و زیان‌ های احتمالی جلوگیری کنید.

ایده شما هر چقدر هم که تازه و جدید باشد، باید به‌ خوبی پردازش شود. اگر این ایده نتواند مشکلی را از جامعه هدف رفع کند، خریدار نداشته و به درآمد زایی نخواهید رسید.

مشاوره مدیریت استارت آپ

اداره‌کردن یک کسب و کار نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد. بنابراین، اگر کسب و کار شما تازه راه ‌اندازی شده باشد، مدیریت آن برای شما سخت ‌تر خواهد بود.

از طرف دیگر، مدیریت استارت آپ‌ ها از نظر اداری و مالی با کارهای دیگر تفاوت دارد. همچنین جذب سرمایه نیز با مدل‌ های سنتی کسب و کار متفاوت است. بنابراین، لازم است که این فرایندها ضمن مشورت با افراد متخصص صورت گیرد تا بتوانید با سرعت بیشتری در مدیریت کسب و کار خود حرفه ای شوید.

مشاوره استارت آپ برای مدیریت هزینه‌ ها

هزینه اولیه برای شروع هر کسب و کار با دیگری متفاوت است. برای اینکه بتوانید هزینه استارت آپ خود را به‌خوبی مشخص کنید، باید نقشه راه داشته باشید. شما به عنوان مدیر استارت آپ باید برای امور مختلف مثل نیروی کار، تبلیغات، تحقیق و بررسی، اخذ مجوز، تهیه تجهیزات لازم و بیمه هزینه‌ های مجزا در نظر بگیرید.

مشاور حقوقی استارت آپ ‌ها

حقوق و مسئولیت تمامی اعضای استارت آپ اعم از بنیان‌گذاران، سرمایه‌داران و کارکنان باید به‌طور دقیق تعیین شود. این کار از ایجاد مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری می کند.

 همچنین مشاوره حقوقی، کسب و کارها را در زمینه‌ های مختلف مثل ثبت شرکت، مشخص‌ کردن موضوع کسب و کار، تنظیم اساسنامه، حفظ محرمانگی، حفاظت از اطلاعات، ساخت وب ‌سایت، ثبت برند، رفع مشکلات بیمه و تنظیم قراردادهای استارت آپی راهنمایی می کند.

مشاوره استارت آپ‌ ها در زمینه بازاریابی

برای اینکه یک استارت آپ بتواند وارد بازار کار شده و محصولات یا خدمات خود را بفروشد، باید بازاریابی موفقی داشته باشد. این برنامه باید شامل راهکارهای مختلفی در زمینه‌ های زیر باشد:

  • ورود به بازار فروش
  • یافتن مخاطب هدف
  • معرفی محصول
  • انتخاب بستر مناسب تبلیغات
  • تولید پیام مناسب

شما با کمک مشاوره استارت آپ می‌توانید در کلیه زمینه‌ های فوق برای کسب و کار خود برنامه بازاریابی مناسب را تنظیم و اجرا کنید.

بیشترین دلایل شکست استارت ‌آپ‌ها

کمبود منابع و سرمایه از مهم‌ترین دلایل شکست استارتاپ ‌ها محسوب می شود. به‌طوری که ۲۹درصد از کسب و کارها به علت کمبود پول شکست خورده‌اند.

استخدام نیروی انسانی مناسب نیز یکی از دلایل اصلی شکست استارت آپ‌ها محسوب می شود. عکس این قضیه نیز صادق است؛ استارت آپ‌ های زیادی به ‌دلیل ناکارآمدی تیم خود شکست خورده‌اند.

نداشتن برنامه و اهداف بلندمدت نیز می‌تواند باعث شکست استارت آپ شود. آمار نشان می‌دهد که ۱۵درصد از استارتاپ‌ها اهداف بلندمدت ندارند. بنابراین، اینکه شما بتوانید یک برنامه بلندمدت برای کسب و کار خود تدوین کنید، امری ضروری‌است.

شما به عنوان دارنده استارت آپ می‌توانید با بهره‌گیری از تخصص و تجربه مشاوران استارت‌ آپ وب‌سایت ابر زندگی از تمامی موارد فوق و آنچه پیشتر در مورد شکست کسب و کارها گفته شد، جلوگیری کنید.

مشاوره استارت آپ به‌ صورت حضوری بهتر است یا غیرحضوری؟

هر 2 نوع مشاوره حضوری و غیرحضوری می‌تواند برای شما سودمند باشد. اما اگر نیاز به مشورت فوری برای کسب و کار خود دارید، مشاوره غیرحضوری و آنلاین وبسایت ابر زندگی را به شما پیشنهاد می کنیم.

 این مجموعه علاوه بر تمامی خدمات مشاوره، در زمینه ارتباط با سرمایه ‌گذاران، ارتباط با اساتید دانشگاه و اخذ مجوزهای لازم برای کسب‌وکار می‌تواند به شما کمک کند.

جمع ‌بندی

استارت آپ‌ های زیادی شروع به فعالیت می کنند، اما تنها 10درصد آن‌ها موفق به عبور از چالش‌ ها و فراز و نشیب‌ های مسیر کسب و کار خود می شوند و در بازار رقابت باقی می‌ مانند. چراکه مدیریت استارت آپ کار پیچیده‌ ای است و تجربه و تخصص نیاز دارد. علاوه ‌بر این ایده اولیه باید عملیاتی و درآمدزا باشد.

بسیاری از استارت آپ‌ها نیز به علت کمبود پول و عدم توانایی جذب سرمایه شکست می‌خورند. مشاوره استارت آپ ابر زندگی می‌تواند در زمینه پردازش و عملی کردن ایده، روش‌ های جذب سرمایه و ارتباط شما با سرمایه گذاران، بازاریابی، استخدام منابع انسانی، تدوین برنامه بلند مدت و مدیریت به شما در مسیر رسیدن به موفقیت کمک کند.

پیمایش به بالا