کسب و کار هوشمند و مشاوره هوشمند سازی

مشاوره هوشمند سازی به کسب و کارها کمک می کند که چگونه داده های خود را با استفاده از فناوری های نوین تجزیه و تحلیل کنند تا از این طریق بتوانند استراتژی مناسبی را در پیش بگیرند.

هدف اصلی در هوشمندسازی کسب و کار هدایت بهتر تصمیمات تجاری است که سازمان ها را قادر می سازد میزان درآمد خود را افزایش دهند، کارایی عملیاتی را بهبود ببخشند و نسبت به رقبای خود مزیت های رقابتی به دست آورند.

تعریف هوشمند سازی کسب و کار

هوشمند سازی کسب و کار یا هوش تجاری (Business Intelligence) مجموعه ای از استراتژی ها و فناوری هایی است که سازمان ها برای تجزیه و تحلیل اطلاعات کاری خود و تبدیل آنها به بینش های عملی استفاده می کنند تا تصمیمات تاکتیکی را تعیین کنند.

ابزارهای مورد استفاده در این فرایند به داده ها دسترسی دارند، آنها را تجزیه و تحلیل می کنند و یافته های تحلیلی را در  قالب گزارش، نمودار یا نقشه ارائه می دهند تا اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت کسب و کار در اختیار کاربران قرار بگیرد.

در واقع اصطلاح هوشمندسازی اغلب به طیف وسیعی از ابزارها نیز اشاره دارد که بر اساس داده های موجود، دسترسی سریع و آسان به دیدگاه مناسب در مورد وضعیت فعلی یک سازمان را فراهم می کند.

مزایای هوشمند سازی کسب و کار

هوشمند سازی کسب و کار به سازمان ها این امکان را می دهد تا  به صورت داده محور پیش بروند، به بهبود عملکرد خود کمک کنند و مزیت های رقابتی نسبت به دیگران به دست آورند. از همین رو چنین فرایندی مزایای زیر را به دنبال دارد:

 • می توان تمامی فعالیت های کاری که قابل فهم نیستند را در قالب داده های سیستمی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
 • نتایج به دست آمده از تجزیه و تحلیل داده های آماری به افراد کمک می کند تا ایرادهای موجود را پیدا کنند، به رفع آنها بپردازند و فرایندهای مختلف را به طور موثرتری بهبود ببخشند.
 • با در اختیار داشتن یک دیدگاه مناسب نسبت به آینده کاری، می توان موقعیت های بهتری را به دست آورد.
 • هوشمند سازی کسب و کار به شما کمک می کند تا با استفاده از سرمایه مشخصی، فعالیت های خود را در راستای اهداف مناسبی قرار دهید و از این طریق به سود بیشتری دست پیدا کنید.
 • با افزایش میزان بهره وری، امکان بازگشت سرمایه افزایش پیدا می کند.
 • می توانید اهداف بازاریابی خود را به صورت موثرتری دنبال کنید و این مسئله باعث می شود تا جذب مشتری بهبود یابد.
 • یکی دیگر از دلایلی که باعث اهمیت استفاده از هوشمند سازی کسب و کار می شود این است که بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند استفاده از این روش نوعی سرمایه گذاری افزایشی در زمینه فناوری اطلاعات به شمار می رود.

مشاوره هوشمند سازی کسب و کار به چه معنا است؟

مشاوره هوشمند سازی فرایندی است که با ارائه اطلاعات مرتبط و قابل درک به سازمان ها کمک می کند تا تصمیمات بهتری بگیرند. فردی که این مسئولیت را بر عهده می گیرد امکان دارد با تیم مدیریت یا کارمندان سازمان همکاری کرده تا به آنها آموزش دهد که از داده ها به طور موثرتری استفاده کنند.

کسب و کارهای مختلف حجم زیادی از داده ها را تولید می کنند که شامل سود و ضرر، روند مشتریان، عرضه محصولات و خدمات، میزان عملکرد و بهره وری قسمت های مختلف است.

با توجه به اینکه داده های خام کاربرد کم تری برای کسب و کارها دارند، تجزیه و تحلیل دقیق آنها می‌تواند دیدگاه های عملی را به وجود آورد که به آنها کمک می کند تا روند رو به رشد خود را حفظ کنند.

از همین رو کار اصلی مشاوران هوشمند سازی ارائه چنین تحلیلی است و از آنجایی که میزان داده های تولید شده به صورت روزانه در حال رشد است، به کارگیری مشاوره هوشمند سازی در شرکت ها نیز به طور فزاینده ای مهم تلقی می شود.

مشاوره هوشمند سازی تجاری چه کاری انجام می دهد؟

وظیفه اصلی که یک مشاور هوشمند سازی کسب و کار بر عهده می گیرد مربوط به تفسیر داده ها، شناسایی و ارائه اطلاعات دقیق به هر بخش سازمان یا مدیر شرکت ها است.

در حالی که مسئولیت های روزانه یک مشاور هوشمندسازی کسب و کار امکان دارد با توجه به هر شرکتی متفاوت به نظر برسد اما برخی از وظایف در بین همه آنها مشترک هستند که عبارت اند از:

 • استفاده از سیستم ها و ابزارهای موجود جهت جمع آوری داده های مورد نیاز
 • ارائه آموزش های مناسب به کارکنان در مورد چگونگی دسترسی یا تحلیل داده هایی که به نوع فعالیت آنها مربوط است.
 • بررسی و تحلیل داده هایی که از طریق مشتریان به دست می آید.
 • به کارگیری نرم افزارهای مدل سازی داده برای انجام تجزیه و تحلیل، ارائه گزارش ها و سایر اقدامات مورد نیاز
 • ارائه توصیه هایی در رابطه با استفاده از منابع جدید جهت جمع آوری داده ها که امکان دارد به یک سازمان در دستیابی به اهداف تجاری آنها کمک کند.
 • انتقال نتیجه نهایی از تجزیه و تحلیل داده ها به مدیران، به ویژه اشاره به اینکه چگونه بینش داده ها ممکن است با اهداف تجاری یا بهره وری بیشتر یک سازمان هماهنگ باشد.

مهارت های فنی برای اجرای مشاوره هوشمند سازی تجاری

برای اینکه یک فرد بتواند فعالیت های مورد نیاز در راستای هوشمند سازی تجاری را به درستی در اختیار یک سازمان قرار دهد لازم است تا مهارت های فنی خود را تقویت کند که شامل موارد زیر می شود:

درک داده ها و آمار برای مشاوره هوشمندسازی تجاری

استفاده از ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل در زمینه هوشمندسازی تجاری بسیار مهم است اما فقط زمانی شما را به نتیجه می رساند که بدانید داده ها مربوط به چه بخشی هستند و چه چیزی را نشان می دهند.

از همین رو قبل از هر اقدامی، باید اطلاعاتی در رابطه با علم آمار به دست آورید که تا حدودی می تواند سخت باشد اما اگر پیش زمینه ای درباره ریاضیات یا علوم داشته باشید معمولا اصول اولیه را متوجه می شوید.

ابزار تجزیه و تحلیل برای هوشمند سازی کسب و کار

ابزارهای مختلفی وجود دارد که می توان برای اجرای مشاوره هوشمند سازی از آنها استفاده کرد که به مشاوران کسب و کارها برای انجام محاسبات آماری کمک می کند و می توان نرم افزار R را مثال زد.

ابزارهای تجسم داده برای هوشمندسازی

هر چند نرم افزارهای آماری می توانند به تحلیل داده های شما کمک کنند اما برای اینکه بتوان مشاوره هوشمند سازی را به بهترین شکل ارائه داد استفاده از ابزارهای تجسم داده نیز بسیار کاربردی خواهد بود که 2 مورد از بهترین نرم افزارهای مورد استفاده در زمینه هوش تجاری عبارت اند از:

 • نرم افزار Tableau: این مورد یک ابزار مناسب است که به دلیل ترکیبی عالی از سادگی و قدرت در سراسر جهان استفاده می شود. اگر داده‌هایی دارید که قبلا بررسی شده و آماده تجزیه و تحلیل هستند، وارد کردن آن‌ها به Tableau نتایج مورد نیاز را در یک لحظه به شما ارائه می دهد.
 • نرم افزار QlikView: برنامه کلیک ویو هم شبیه Tableau است، از این جهت که راه هایی برای تجسم داده به منظور انجام مشاوره هوشمند سازی برای کسب و کارها ارائه می دهد اما تفاوت هایی نیز بین آنها وجود دارد.

جمع بندی

مشاوره هوشمند سازی به کسب و کارها این امکان را می دهد تا با استفاده از تحلیل داده های موجود در بخش های مختلف، دیدگاه مناسبی نسبت به کار خود به دست آورند.

هوشمندسازی تجاری می تواند مزایای زیادی را برای کسب و کارها به دنبال داشته باشد و در این راستا مشاوران نیاز دارند تا مهارت های فنی خود را در رابطه با استفاده از ابزارهای آماری و تجسمی افزایش دهند.

پیمایش به بالا
با تکمیل یکی از فرم های زیر با ما در ارتباط باشید