6 مرحله مهم مهارت حل مسئله

مراحلی که برای مهارت حل مسئله وجود دارد متنوع می باشد و شما باید به خوبی این مراحل را طی کنید. شما باید سعی کنید که زمان کافی برای تمرین این مهارت ها داشته باشید تا بتوانید به موفقیت لازم برسید. شما به عنوان فردی که کسب و کار خودش را دارد ممکن است که هر روز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنید و بر همین اساس باید به خوبی این مشکلات را شناسایی کرده و راه حل آنها را هم پیدا کنید. بسیاری از صاحبان کسب و کار هستند که در این زمینه تخصص و دانش زیادی ندارند، به همین دلیل امکان شکست آنها در این مسیر بیشتر است.

پیش از اینکه بخواهید مهارت حل مسئله را به دست آورید باید به خوبی تشخیص دهید که چه مسئله ای برایتان به وجود آمده است تا بتوانید آن را به درستی حل کنید. شما اصلا نباید اجازه دهید که مسائل شما را بترسانند. قابل حل بودن آنها را بهتر است دائما به خودتان یادآوری کنید تا به خوبی آنها را بررسی کرده حل نمایید. ترس یکی از مهمترین و اصلی ترین مسائلی می باشد که توانایی شما را برای اینکه درس بیندیشید تا حد زیادی کاهش دهد. برخی از مهمترین مراحلی که برای حل کردن مسئله وجود دارد را در ادامه معرفی می کنیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید. همچنین میتوانید برای خواندن ادامه مطالب نگاهی به مقاله مشاوره کسب و کار چیست؟ داشته باشید.

 مراحل مهارت حل مسئله :

برخی از مهمترین مراحلی که شما برای مهارت حل مسئله باید با آنها آشنایی داشته باشید و آن مهارت ها را در خود افزایش دهید عبارت می باشد از :

  1. پذیرش موقعیت :

در مرحله اول افراد باید به خوبی این مسئله را یاد بگیرند که مشکلاتشان را به راحتی بپذیرند و اصلا زیر بار آنها شانه خالی نکنند. بسیاری از افراد زمانی که با مشکل بزرگی مواجه می شوند امکان دارد که آن را غیر قابل تحمل بدانند. به عنوان مثال یک والدین به خوبی از این مسئله آگاهی دارند که فرزندشان معتاد است، ولی نمی خواهند آن را باور کنند. این دسته از افراد با وجود آگاهی و اطلاعات دقیق در مورد آن مشکل، توانایی پذیرش آن را ندارند. بنابراین باید بدانید ابتدایی ترین و مهمترین مرحله ای که برای مهارت حل مسئله اهمیت دارد همین مسئله می باشد.

اگر ایده ای در ذهن دارید و به دنبال پخته کردن آن هستید میتوانید از مقاله دنبال چه هستید؟ استفاده کنید.

  1. تعریف مشکل :

تا زمانی که فرد به خوبی نداند با چه مشکلی مواجه شده است نمی تواند راه حل مناسبی برای حل کردن آن پیدا کند. علت اصلی این مسئله که بسیاری از افراد در رویارویی با مشکلات حیران و مصیبت زده می شوند این است که درک صحیحی از به وجود آمدن آن مشکل ندارند. بسیاری از افراد هم با اینکه راه های زیادی را برای مشکل پیدا کرده اند، هنوز ناتوانی در برابر حل کردن آن دارند. به طور معمول به برداشتی که از مشکلات به وجود آمده است پاسخ می دهند مه به آن چیزی که برایشان رخ داده شده است. بر همین اساس شما سعی کنید در مورد آن چیزی که به عنوان مشکل یاد می شود اطلاعات خود را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.

برای خواندن درباره کسب و کار جدید میتوانید از مقاله کسب و کار جدید را توصیف کنید بهره ببرید.

  1. بارش فکری راه حل ها :

شما بعد از اینکه توانستید مهارت حل مسئله خود را در زمینه تعریف مشکل افزایش دهید باید به فکر راه حل هایی برای آن باشید. شما باید تا جایی که می توانید در مورد هر یک از آن مشکلات بیندیشید. اینکه راه حل های ارائه داده شده توسط آنها منطقی و یا غیر منطقی می باشد اهمیت ندارد، تنها باید حواستان باشد که هیچ راه حلی ار اصلا حذف نکنید. هر یک از روش هایی که به ذهن تان می آید را بهتر است یادداشت کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید. در واقع بهتر است بدانید که هر چیزی می تواند به عنوان یک راه حل باشد و باید به آن با دید بازتر نگاه کنید. این تکنیک را بارش فکری می نامند که اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به جوانب آن نهایت دقت و توجه را داشته باشید. شما می توانید از بسیاری از افراد در این زمینه کمک بگیرید تا راه حل های زیادی را به شما ارائه دهند.

  1. تصمیم گیری :

در این مرحله مهارت حل مسئله باید بهترین انتخاب را داشته باشید و مناسب ترین راه حل را برای حل کردن مسئله خود انتخاب کنید. لیستی را که از قبل تهیه کرده اید باید پیش روی خود بگذارید و هر یک از انواع راه حل هایی را که باقیمانده است را مورد ارزیابی قرار دهید. هر یک از راه حل هایی که انتخاب می کنید را از هر نظر باید به خوبی مورد بررسی قرار دهید و از نظر منفی و مثبت بودن آنها را به خوبی ارزیابی کرده تا نتیجه درستی از آن به دست آورید. بدون شک شما برای اینکه به چیز با ارزشی برسید باید بهایی را برای آن پرداخت کنید. اما یکی از مهمترین نکاتی که شما باید در این مورد به آن دقت داشته باشید این است که ارزش آن چیز به دست آمده از آن چیزی که از دست داده اید باید بیشتر باشد.

  1. طرح ریزی برای اجرای بهترین راه حل :

بعد از اینکه بهترین روش را برای حل مشکل خود پیدا کردید باید برای به اجرا درآوردن آن برنامه ریزی اصولی داشته باشید. این مرحله از مهارت حل مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد و باید با دقت آن را انجام دهید، در این صورت موفقیت بیشتری به دست می آورید. مرور ذهنی در این مورد از اهمیت بسیار خاص و ویژه ای برخوردار است که شما باید به آن نهایت دقت و توجه را داشته باشید.

  1. اجرای راه حل انتخاب شده :

زمانی که راه حل منتخب را می خواستید به اجرا درآورید باید مراقب برنامه ریزی های خود باشید. گاهی اوقات امکان دارد که بهترین راه حل را انتخاب کرده باشید ولی آن را به صورت اصولی پیاده سازی نکنید، در این صورت با مشکل مواجه خواهید شد. اگر روند اجرا کردن آن طرح با طرحی که شما در نظر دارید همخوانی های لازم را نداشت بهتر است منبع آن را به خوبی بررسی کنید تا به نتیجه قطعی برسید و آن را اجرا کنید.

پیمایش به بالا